امروز یکشنبه, 28 مهر 1398 - Sun 10 20 2019

منو


افراط و تفريط

  • نوشته شده توسط roze
  • دسته: اعتدال
  • بازدید: 4812

توصيه اسلام؛ پرهيز از افراط و تفريط

آقاي فلسفي ميگفتند ما ايرانيها در هر رشته اي به سيم آخر ميزنيم. يعني اگر در فوتبال ميافتيم همه زندگي ما فوتبال ميشود، اگر شرابخور شود آنقدر شراب مي خورد که ميترکد، روي خارجيها را هم سفيد ميکند. اگر در مسائل سينه و هيأت وارد ميشويم، شب، روز، ظهر و عصر همه اش توسل و روضه ميشود. در حاليکه اسلام يک بعدش توسل و روضه است و همانقدر هم توصيه به ما در و کسب و کار ميکند. نبايد تک بعدي باشيم. کارهاي ديگري هم در زندگي هست. زندگي همه اش ذکر و نماز و مصيبت نيست.در قم در يک تکيه اي منبر ميرفتم، منبر بنده در ساعات پاياني شب بود و بعد از منبر هم مداحي ميکردند و تا ساعت سه و چهار صبح مجلس را طول ميدادند و از آن طرف براي نماز صبح نميتوانستند بيدار شوند. دو سه شب تذکر دادم که ممکن است با اين کار نماز صبحتان قضا شود. شب سوم که از جلسه بيرون آمدم يک داشمشتي سبيل تابيده با صورت صاف جلوي من آمد و گفت: شما خيلي آدم سادهاي هستي. گفتم چطور؟ گفت شما سه شب است التماس ميکني و جوش نماز ما را ميزنيد که قضا نشود ولي ما اصلاً نماز نميخوانيم. پانزده روز است به خاطر حضرت ابوالفضل عليه السلام گيوه هام را در نياوردم. يعني اين آقا اصلاً مسح نميکرده است چه رسد به نمازخواندن. مواظب باشيد افراط و تفريط نکنيم.

متاسفانه بعضي از مقدسان ما فقط به در راه کربلا و مکه اند و مدام به زيارت ميروند ولي در فاميل و نزديکانشان خيلي ها آرزوي زيارت عتبات عاليات را دارند و نمي توانند بروند. درست اين است که يکبار آنها را جاي خودشان بفرستند. با اين کار هم رضاي خدا را به دست آورده ايد و هم دل يک مومن را شاد کرده ايد و ثواب آن زيارت در نامه عملت ثبت ميشود.

بزرگي خطاب به آنهايي خيلي به مشهد و مکه و کربلا ميروند ميفرمود مواظب باشيد آه بقيه شما را نگيرد. آيا در فاميل هيچ گرفتاري نداريم و همه گرفتاري ها حل شده و فقط اين مانده که شما هر سال به حج و زيارت برويد. خيلي از حج رفتن ها شبهه دارد. کسي مي فرمود: اکثر مردم نوکر زمان اند، يک عده کمي هم، نوکر امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف هستند. ميبينند که زمان چه مي پسندد همان کار را انجام ميدهند. هر کجا ميروند شکل عوض ميکنند. ... نان را به نرخ روز ميخورند.

افزودن نظر

با ورود به صفحه کاربری خود می توانید از تمامی امکانات سایت استفاده نمائید

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم