امروز چهارشنبه, 30 بهمن 1398 - Wed 02 19 2020

منو


قتل نفس زکیه

قتل نفس زکیه
«نفس زکیّه» یعنی، فرد بی گناه، پاک کسی که قتلی را انجام نداده است و جرمی ندارد. در داستان حضرت موسی(ع) وقتی شخصی برخورد او را می بیند در اعتراض به کار وی می گوید: «أقتلتَ نفساً زکیّهً بغیر نفس»سوره کهف/آیه74 (آیا جان پاکی را بی آن که قتلی انجام داده باشد، می کشی؟)
گویا در آستانه ظهور حضرت مهدی(عج)، در گیر و دار مبارزات زمینه ساز انقلاب مهدی(عج) فردی پاکباخته و مخلص، در راه امام(ع) می کوشد و مظلومانه به قتل می رسد. (26)
این رخداد عظیم، طبق بیان روایات بین رکن و مقام – در بهترین مکان های زمین- اتفاق می افتد. (27)
فرد یاد شده از اولاد امام حسن مجتبی(ع) است که در روایات، گاهی از او به عنوان «نفس زکیه» و «سید حسنی» یاد شده است. (28)
قتل نفس زکیه، از نشانه های حتمی و متصل به ظهور است و هر چند در منابع اهل سنت نامی از آن برده نشده، ولی در منابع شیعه، روایات آن فراوان و بلکه متواتر است. (29)
از این رو، در اصل تحقق چنین حادثه ای – به عنوان علامت ظهور – شکی نیست ؛ هر چند اثبات جزئیات آن و نیز زمان و مکان تحقق آن و یژگیهای مقتول، مشکل است.
امام محمد باقر (ع) می فرماید: «لیس بین قیام قائم آل محمد و بین قَتلِ النفس الزکیه الا خمس عشره لیلهً»
«بین ظهور مهدی(عج) و کشته شدن نفس زکیه، بیش از پانزده روز فاصله نیست.» (30)
برخی احتمال داده اند، مراد از نفس زکیه، محمد بن عبد الله بن حسن معروف به نفس زکیه است که در زمان امام صادق(ع) در منطقه «احجار زیت» در نزدیکی مدینه کشته شد. این احتمال درست نیست به چند دلیل:
1- لازمه اش این است که پیش از تولد حضرت مهدی(عج) بلکه پیش از آن که امامان از آن خبر دهد، این نشانه رخ داده باشد.
2- در روایات تصریح شده است که «نفس زکیه» بین رکن و مقام کشته می شود و حال آنکه محمد بن عبدالله بن حسن در منطقه «احجار زیت» - در نزدیکی مدینه – کشته شده است.
3- همانطور که در حدیث امام باقر(ع) ذکر شد قتل نفس زکیه متصل به ظهور حضرت مهدی(عج) است درحالی که محمد بن عبدالله بن حسن حتی سالها پیش از تولد آن حضرت کشته شده است.

افزودن نظر

با ورود به صفحه کاربری خود می توانید از تمامی امکانات سایت استفاده نمائید

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم