امروز سه شنبه, 23 مهر 1398 - Tue 10 15 2019

منو


خسف بیداء

خسف بیداء
فروبرده شدن در «بیداء» - که از آن در روایات «خسف به بیداء» تعبیر شده است – از نشانه های ظهو حضرت مهدی (عج) است. این نشانه در احادیثی که درباره سفیانی سخن گفته اند، فراوان ذکر شده است. (19)
واژة «خسف» به معنای فرو رفتن و پنهان شدن است و «بیداء» نام سرزمینی در بین مکه و مدینه است. (20)
ظاهراً منظور از «خسف به بیداء» آن است که سفیانی با لشگری عظیم به قصد جنگ با حضرت مهدی(عج) عازم مکه می شوند ؛ امّا در بین مکه و مدینه – در محلی که به سرزمین بیداء معروف است- به گونه ای معجزه آسا، به امر خداوند در دل زمین فرو می روند. این حادثه در روایات بسیاری – از عامّه، خاصّه – به عنوان یکی از نشانه های ظهور بیان شده و شماری از آنها بر حتمی بودن آن تأکید شده است. (21)
حادثه «خسف» گرچه در منطقه «بیداء» و در مورد لشگر سفیانی واقع شود، ولی در برخی روایات –غیر از خسف بیداء- از خسف در مشرق و خسف در جزیره العرب نیز یاد شده است. (22)
این نشانگر آن است که در سایر نقاط زمین نیز، چنین حوادثی رخ خواهد داد و به امر خداوند دشمنان حضرت مهدی (عج) بدین وسیله نابود خواهند شد. (23)
البته در برخی روایات از خسف به مشرق و جزیره العرب به عنوان نشانه های قیامت [اشراط الساعه] یاد شده است، بر این اساس ارتباطی به «خسف به بیداء» نخواهد داشت. (24)

افزودن نظر

با ورود به صفحه کاربری خود می توانید از تمامی امکانات سایت استفاده نمائید

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم